عيسي مسيح و فريسيان!- شريعتي

dol3pic

مسيح نام عيسي نيست. مسيح صفت عام، به معني «موعود منتظر» است.

مسيح بزرگترين تغيير دهنده تاريخ انسان در كره زمين است. همين بچه، خط هم نداشت، سواد هم نداشت، كتاب هم نخوانده بود، فيلسوف و اين حرف ها هم نبود، كودك يتيمي بود، بي سرپرست و بي پايگاه اجتماعي، يك ماهيگير بي كس و كار گمنامي در كنار بحر احمر و مي بينيم كه تاريخ بشر را عوض مي كند و تمدن ها مي سازد.

عيسي بي كس و كار، ماهيگيري گمنام بر كناره ي بحر احمر ، ناگهان در برابر «سزار» قد علم مي كند و امپراطوري وحشي و آدم خوار در زير ضربات روح پاك وي فرو مي ريزد و سپس داستانش، داستان زجر است و دار است و قتل عام ها.

عيسي را نگاه كنيد! با رنجهايش و ضربه هايي كه تا آخر، تا لحظه ي مرگش مي خورد و بر داري كه مي رود-به قول آنها-و شكست و نابوديي كه نصيبش مي شود و خيانتهايي كه تحمل مي كند، و همه فشارها،  تهمت ها و بدگويي ها، و زشت ترين اتهاماتي كه به خود و مادرش نسبت داده مي شود، همه به دست «فريسيان» است. و فريسيان مدافعان و متوليان دين زمانند. اينها مادي نبودند «زنادقه» نبودند، «دهري» نبودند، آن موقع مادي نبوده است، اينها معتقدان و ادامه دهندگان و متوليان دين شرك در برابر عيسي و پيروانش بوده اند.

شريعتي

Advertisements
نوشته شده در اجتماعي, استحمار, دين, زندگي, شريعتي. برچسب‌ها: . 11 Comments »

11 پاسخ to “عيسي مسيح و فريسيان!- شريعتي”

 1. احسان Says:

  من خودم از طرفدارای جناب میرحسنم…بدونیم همین شریعتی هم طرفداراش خرابش کردن…مقایسه میرحسین با عیسی(ع) خوب نبود ولی اون قسمت فریسیان چرا…عیسی(ع) پیامبر خدا بود م و معصوم…

  • مهاجر Says:

   سرنوشت انسانها شبيه هم است چه ميرحسين با عيسي مسيح و چه ديگران!… در تك تك انسانها عيسي مسيح شدن وجود دارد!!
   در مورد شريعتي هم فكر مي كنم يك مقدار مطالعه بفرمائيد برايتان مفيد خواهد بود . . . شريعتي خراب نشده كه طرفدارانش خراب كرده باشند آنها كه از 40 سال پيش به جان شريعتي افتاده و كاري از پيش نبرده اند و نيز 30 سال است مرده او را هم رها نمي كنند جماعت معلوم الحالي هستند كه افكار شريعتي بساط دروغين آنها را رسوا كرده است.

 2. الهه Says:

  جناب احسان قضاوت شما بسیار عوامانه و تنگ نظرانه است
  شریعتی رو طرفداران و شاگردانش هر روز زنده تر می کنند و گرنه که فریسیان تنگ نظر روزگار صد بار یادش رو هم به صلیب می کشوندن
  شما طرفدار اسم موسوی بودین! متاسفانه بهمون یاد دان طرفدار اسم باشیم متاسفانه گاهی سالها دور یه اسم میچرخیم بتش می کنیم مقدسش میکنیم در حالی که اون اسم رو به دل دشمنیم آرمان اون اسم اون رو به دست گرفتن نیست آرمان اون آرمانش را آرمان کردنه .
  اینها صد بدتر از فریسیانند که تاریخ برای آنها یادآور نیست ؛
  معصومیت و پاکی پیامبران به این خاطر نبود که اونا رو بت کنیم و از دور نگاه کنیم اینها گفته شد که ما بدونیم در راه چه کسانی باید مبارزه کنیم حد اعلای هر انسان رسیدن به این مراتبه و گام در جای پای راهنمایان و پیامبران خود گذاشتن .

  تشکر از مهاجر عزیز که این پست بسیار به موقع بود برای اونها که حق میدن به کسانی که حقیقت رو قربانی مصلحتشون کردن
  مبارز واقعی هیچ وقت زیر بار شکنجه عقیده اش رو عوض نمی کنه .

  • احسان Says:

   خب بحث رو نمی خواستم ادامه بدم ولی مثل اینکه باید بگم و با تفصیل بیشتر هم بگم.
   اول بگم که من تاحالا از هیچکی واسه خودم یه بت نساختم و در کنار اینکه شاید از یه تفکر دفاع کردم,می کنم و خواهم کرد تمام انتقاد هارو هم میشنوم و فکر می کنم روشون… درمورداشخاص-به جز معصومین- می پذیرم خطاها و کژ روی هایی دارن و خالی از نقد و اشکال نیستن.این مقدمه بود.
   درمورد دکتر هم الهه خانوم و هم مهاجر عزیز صحبت هایی رو عرض کردین. من اینجا زیاد نظر نمی دم ولی این عادتمه زیاد به تفصیل گویی علاقه ندارم , واسه همین حرفامو به اختصار می زنم… . اون اول انقلاب که گروه فرقانو گرفتن می گفتن ایدئولوگشون کی بوده؟ الان از هرکی که روحانی جماعتو از بیخ قبول نداره هی تو حرفاش یه تیکه از کتاب کی میاره؟ کیا دکترو کردن بت و ازش به عنوان یه متخصص دین اسم بردن و به خاطر همین به شهید مطهری تاختند- واسه انتقاد هاش به دکتر-؟وصد ها سوال دیگه… آره عزیزان این طرفدارای تعصبی دکتر بودن که این وضعیتو به وجود آوردن,وضعی که نمیشه به راحتی درباره خوبی ها و تفکرات خوبه دکتر تو رسانه و جراید صحبت کرد, الان باید از یکی مثل جلال که تو روستا بر اثر سنگ کوب مرد این همه حرف و تجلیل بشه, اما دریغ از یه مراسم و تجلیل حتی در روز شهادت دکتر؛ که البته یه دلیل دیگه هم داره واسه اینه که دکتر جیره خوار کسی نبود و حتی واقعیت های قشر روحانی رو که اکثرا اونا رو معصوم هم میدونم بیان کرد؛. خود دکتر میگه «اگه می خواین یکی رو خراب کنید, به بدترین شکل ازش دفاع کنین» من خودمو مرید دکتر می دونم به خاطر تفکرات و وسعت دیدی که به من در دین داد و بینش وسیعی که ازش یادگرفتم و نگاه کردن به مسائل اطرافم و… با این وجود قبول می کنم نباید وارد برخی حوزه ها که تخصص نداشت می شد, نظر دادن در مورد طریقه شناخت و بررسی دین و حتی نظر و فتوا دینی دادن,… این از دکتر.
   حرف میر عزیز رو هم به میون آوردین… باید قبول کنیم که جایگاه پیامبران و ائمه جایگاه خاصیه… من می گم نباید معصومین رو با یه انسان عادی مقایسه کرد… الگو گرفتن از راه که خوبه و ولی من حس کردم این نوشته قصد قیاس شخصیتی داره نه قیاس راه و روش و محیط…

   در مورد فریسیان کاملا باهاتون موافقم پس بحثی رو اون ندارم.
   امیدوارم این شخص … تونسته باشه حرفایی که در پس اون دو جمله بود رو کامل بیان کنه.

   • مهاجر Says:

    احسان عزيز
    بنظرم در اصل اينكه پيامبران، امامان، و صالحان براي الگو گرفتن در زندگي هستند باهم توافق داريم. من اضافه مي كنم كه حتي اشخاص غيرمذهبي طبق تفسير مرحوم آيت الله طالقاني كه براي مردم و در راه حقوق برابري مردم تلاش مي كنند قابل ستايش هستند.
    بحث گروه فرقان و حاشيه هايي كه در آن مورد نوشته ايد داستان ديگري است كه چندان به شريعتي هم مربوط نمي شود در غير اينصورت بلافاصله بايد خوارج را پرورده اسلام و پيامبر دانست. . . شما يك مسئله به اين سادگي را نميدانم چرا اينقدر حاشيه مي دهيد. . . در ضمن من در هيچ جاي آن پست بحثي از مقايسه حضرت مسيح و شخص ديگر نكردم (اگرچه آنرا هم مثل شما خطا نمي دانم) اما حوادث تاريخي واقعيتهايي را در بر دارد كه مربوط به يك زمان نمي شود. . . مسيح و ابراهيم و عيسي و محمد (ص) همانقدر قابل توجهند كه فريسيان و بلعم باعور و كعب الاحبار ها . . . ابراهيم گونه ها، مسيح وارها و پيروان راستين محمد در همه زمانها وجود دارند.

 3. وبلاگچی Says:

  مشترک مطالب فوق العاده جالب این وبلاگ شدم تا از طریق صفحه وبلاگچی آخرین نوشته های شما رو منتشر کنم.پیروز باشید و مستدام

  ————–

  ممنونم لطف داريد!

 4. تسلیم خدا Says:

  به نام او که ظاهر است و باطن

  قصد داریم با طرح جنبه های گوناگون شناخته و ناشناخته از علوم باطنی گامی به سوی معرفت باطنی و شناخت قابلیت و توان ذاتی انسان برداریم. برآنیم تا از حقیقت وجودیمان بگوییم. می خواهیم یادآور شویم که توانایی های بی شمار داریم و مثل الله هستیم و بگوییم که تنها در ظاهر ضعیف، محدود و ناتوانیم، اما در باطن مانند اوییم. مانند خدایی که زنده است و هرگز نمی میرد و مرگ و نیستی در او راه ندارد.

  او توانگر مطلق است وهر گاه بگوید باش، پس می شود

 5. مهدی Says:

  سلام.
  مباحث جالبی را در سایت خودتون مطرح می کنید امیدوارم همیشه موفق باشید.

 6. Mohammad Says:

  Sokhanane shoma boye shariti mide site shoma ham hamin tor.vali az shariati harf zadan paki mikhad . masiah ham kesi nist ke kesi betoone rajebe shakhsiatesh naghdi dashte bashe che basa tashbih.ye kami vaghe bin bashid.tanx for pdf file :X

 7. امیر Says:

  «خسن و خسين هر سه دختران مغاويه‌اند». اين جمله از يك نومسلمان صادر شده است وقتي كه از اولين مجلس سخنراني اسلامی بيرون آمد. اين جمله سراسر غلط است ولي كسي كه مطلب صحيح را مي‌داند مي‌فهمد كه او چه مي‌گويد (حسن و حسین دو پسر علی بودند). حالا سخن جناب شريعتي نيز به همينطور است. عيسي در زمان رسالتش نه بچه بود و نه بي‌سواد، نه با روميان و سزار در افتاد و نه بر دار رفت و نه در كنار بحر احمر زيست و نه يتيم بود و نه ماهيگير! جل الخالق همه اش که غلطه!

  • مهاجر Says:

   بهتر است بجاي تكرار يك سري مطالب كليشه اي كه مشخص است در كجا و با چه جهتي تهيه مي شوند و توسط افرادي ساده دل يا مغرض پخش مي شوند، يك مقدار مطالعه بفرمائيد و اينگونه چشمهاي خود را بر روي حقيقت بسته بيهوده گويي نكنيد.
   گناه بزرگ شريعتي گفتن بي پرده حقيقت است بدون توجه به مصلحت انديشي هاي! به همين جهت است كه طي 40 سال گذشته از سوي دو قشر روشنفكران ضد دين (اعم از نوع ماركسيستي و يا غربگراي آن) و واپسگرايان مذهبي مورد حمله قرار گرفته است. آنها كه گمان مي كنند با حمله به شريعتي تيشه به ريشه نظام مي زنند از آندسته هستند كه براي رسيدن به هدف از هر وسيله اي استفاده مي كنند و چه فرقي بين آنها و كيهانيون است؟! ضمن آنكه اگر شريعتي و راه وي را بشناسند متوجه خواهند شد كه سنخيتي بين اين دو وجود ندارد (مذهب عليه مذهب، شيعه علوي شيعه صفوي را بخوانيد).
   جهت اطلاع شما و مطالعه دوستاني كه ممكن است در تشكيك امثال اين حرفها گرفتار آيند توصيه مي كنم اگر به كتاب نيز دسترسي ندارند حداقل همين اينترنت را جستجو كنند پاسخها را خواهند يافت.
   در مورد زندگي عيسي مسيح، شغل ايشان، درافتادن با سزار، زيستن در كنار بحر احمر (درياي سرخ) به مراجع زير مراجعه نمايند.
   مرجع 1
   مرجع 2
   مرجع 3
   مرجع 4


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: