تهمتی زشت به امام حسين

شایعه را دشمن سفارش می دهد، منافق می سازد و نادان باور می کند «دكتر علي شريعتي»

————–

**مدتی است که بعضی سایت ها اطلاعات و روایات مجعولی را از پیامبر اسلام (ص) و ائمه شیعه (ع) نقل می کنند. یکی از این موارد، حدیثی است منسوب به امام حسین (ع):

پايداري مردم ري در برابر تازيان به اندازه اي بر سران عرب گران آمد که امام حسين؛ پيشواي سوم شيعيان؛ در نامه اي به فرماندار ري نوشت: ما از تبار قريش هستيم و هواخواهان ما عرب و دشمنان ما ايراني ها هستند. روشن است که هر عربي از هر ايراني بهتر و بالاتر؛ و هر ايراني از دشمنان ما هم بدتر است؛ ايرانيها را بايد دستگير کرد و به مدينه آورد؛ زنانشان را به فروش رسانيد و مردانشان را به بردگي و غلامي اعراب گماشت. (منبع: سفينه البحار و مدينه الحکام و آثار ؛ صفحه 164، نویسنده: شیخ عباس قمی)

tah

قصد من از این نوشتار، بررسی این حدیث از سه بعد مختلف است: الف) بررسی مذهبی این حدیث ب) بررسی تاریخی این حدیث ج) بررسی ماخذ این حدیث:

الف) بررسی مذهبی این حدیث:

تشخیص دادن بعضی از احادیث جعلی خیلی آسان است و کافی است که از قرآن، سنت پیامبر (ص)، و عقل مان استفاده کنیم.

نژاد پرستی از منظر قرآن:

از نظر قرآن تبعیض نژادی کاملا غیر قابل قبول است:

1- ای مردم از پروردگارتان پروا کنید، آنکه شما را از یک تن آفرید و همسرش را نیز از او پدید آورد و از آن دو مردان و زنان بسیاری پراکنده کرد. (1)

2- ای مردم ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم. و شما را در شاخه ها و تیره ها قرار دادیم تا یکدیگر را بازشناسید. گرامی ترین شما نزد خدا پرهیزکارترین شماست (نه نژاد و تیره شما!) (2)

نژاد پرستی از منظر سنت پیامبر (ص):

اصولا یکی از شعارهای اسلام مبارزه با نژادپرستی و مظاهر اشرافیت بود و اولین مومنین به پیامبر اسلام هم بردگانی چون یاسر و سمیه و بلال بودند. مدت ده سالی که پیامبر در مدینه بود و یک جامعه اسلامی را پایه ریزی کرد را می توان یک مدینه فاضله و یک شهر آرمانی اسلامی نامید، آیا کسی یک نمونه در تاریخ سراغ دارد که برده سیاهی چون بلال حبشی، یا یک برده خارجی مثل سلمان فارسی، در یک جامعه چنان جایگاهی داشته باشند؟

تمام روایات منقول از پیامبر و ائمه همه در مذمت نژادپرستی و تفاخر نژادی هستند بعد چطور می شود که یک حدیث کذایی مخالف قرآن و سنت پیامبر و آنچه که از ائمه سراغ داریم از همه ی این احادیث متواتر میان شیعه و سنی، مستندتر می شود؟ آیا هر عقل سلیمی متوجه نمی شود که این حدیث جعلی است؟ ببینید نظر پیامبر (ص) و ائمه (ع) در مورد تفاخر نژادی چیست:

1- ای مردم خدای شما یکی و پدر شما یکی است، همه از آدمید و آدم از خاک است، هرکس از شما پرهیزکارتر است پیش خدا بزرگوارتر است، عربی بر عجمی جز به پرهیزکاری امتیاز ندارد. (3)

2- محبوب ترین بندگان خدا به نزد وی کسی است که با بندگان او مهربان تر است. (4)

3- بدانید که مردم از آدم پدید آمده اند و آدم از خاک، بزرگوارترین مردم در نظر خدا پرهیزگارترین آنهاست. (5)

4- خوارترین مردم کسی است که مردم را خوار شمارد. (6)

5- بنگر که تو از سرخ پوست و سیاه پوست بهتر نیستی جز آنکه در تقوا از او برتر باشی. (7)

کتاب اصول کافی دو باب را به مذمت تعصب و تفاخر نژادی از منظر پیامبر و ائمه اختصاص داده است:

6- امام صادق (ع) روایت کرده است که رسول خدا (ص) فرمود: هر کس به اندازه خردلی در دلش تعصب ورزی باشد، خداوند او را در روز قیامت با عرب های جاهلیت بر می انگیزد.(8).

7- امام صادق (ع) فرموده است: هر کس تعصب بورزد یا برای او تعصب ورزیده شد، رشته ی ایمان از گردنش جدا می شود. (9)

8- امام سجاد (ع) فرموده است: شگفتا از متکبر فخر فروش که دیروز نطفه بوده است و فردا مرداری خواهد شد. (10)

9- مردی نزد رسول خدا (ص) آمد و گفت: من فلانی پسر فلانی ام، و تا هفت پشت شمرد. رسول خدا گفت: هان که تو دهمین ایشان، در آتش هستی! (11)

10- پیامبر (ص) فرمود: آفت اصالت خانوادگی فخر فروشی است. (12)

11- امام صادق (ع) فرموده است: هر کس از نسبی بیزاری جوید، اگر چه ناچیز باشد، به خداوند کفر ورزیده است. (13)

12- بببینید ابن ابی الحدید (سنی مذهب، متوفی قرن هفتم) در مورد حضرت علی (ع)، پدر امام حسین چه می گوید: مهمترین سبب در خودداری عرب از یاری دادن امیرالمومنین علی (ع) موضوع مال بود که او هیچ شرفی را بر وضع و هیچ عربی را بر عجم فضیلت نمی داد و با سالاران و امیران قبایل بدانگونه که پادشاهان رفتار می کردند رفتار نمی فرمود و هیچ کس را با مال به خویشتن جذب نمی کرد و حال آنکه معاویه بر خلاف این موضوع بود و به همین سبب علی (ع) را رها کردند و به معاویه پیوستند. (14) و ببینید قرآن در مورد این دسته از عرب ها چه می گوید: اعراب کفرپیشه تر و نفاق پیشه تر از دیگرانند و در ندانستن احکام و حدودی که خدا بر پیامبرش فروفرستاده است پیش تر از دیگرانند. (15) آیا به راستی امام حسین (ع) که پرورش یافته محمد و علی و فاطمه است، چنین سخنی گفته است؟ آیا کاملا مشخص نیست که این حدیث جعلی است؟

ب) بررسی تاریخی این حدیث:

نويسنده مي گويد: پايداري مردم ري در برابر تازيان به اندازه اي بر سران عرب گران آمد که امام حسين؛ پيشواي سوم شيعيان؛ در نامه اي به فرماندار ري نوشت…

1- گاف اصلی همین جا است: نویسنده مثل اینکه حواسش خیلی پرت بوده یا واقعا شوت بوده که اینطور سوتی داده! امام حسین در سال 4 هجری متولد شد و ری در سال 19 یا 22 هجری فتح شد. یعنی امام حسین در آن زمان 15 یا 18 ساله بوده! من نمی دانم امام حسین که در زمان عمر جوانکی بیش نبوده چه کاره بوده که نامه نوشته به فرماندار ری؟ در حالی که پدرش را خانه نشین کرده بودند!

2- اگر مردم ري پايداري مي کردند و شهر فتح نشده بود اين فرمانده شهر ري از کجا آمده بود و چه کسی او را منصوب کرده بود که امام حسین برای او نامه نوشته است؟ اگر بعد از فتح ری این اتفاق افتاده است باز هم امام حسین کاره ای نبوده است که به فرماندار ری نامه بنویسد. شهر تحت اختیار عمال بنی امیه اداره می شد!

3- از کي تا به حال ائمه شيعه جزء سران عرب بودند که ما نمي دانستيم؟ از کي تا به حال فرماندهان عرب تحت فرمان ائمه شيعه بودند؟ و از کي تا به حال آنها هواخواهان امامان شيعه بودند؟ در ميان ائمه شيعه فقط حضرت علي (ع) پنج سال حکومت کرد و آن هم صرف اصطلاح فساد دستگاه خلافت و جنگ با معاويه و .. شد! بقیه ائمه شیعه به دست همین به اصطلاح سران عرب کشته شدند!

4- در کتاب الفتوح، چگونگی فتح اصفهان و ری نوشته شده است، دوستان می توانند به این کتاب مراجعه کنند و ببینند ری چطور فتح شد. ارتش ساسانی گریخت و مردم ری پیکی را نزد سپاه مسلمانان فرستادند و صلح نامه نوشتند! (16)

ج) بررسی ماخد این حدیث:

همانطور که دیدیم نویسنده بخشی از صفحه 164 کتاب سفينه البحار را اسکن کرده بود و متن عربی اش را نیز ترجمه کرده بود. اسکن کامل آن صفحه را (اینجا) ببینید. قسمتی که زیر آن خط کشیده شده است همان قسمتی است که نویسنده اسکن کرده و متاسفانه بدون رعایت امانتداری مطلبی ناقص و با ترجمه ای تحریف شده ارائه کرده بود.

1- نویسنده اینجا هم یک اشتباه بزرگ دیگر انجام داده است. این حدیث که در کتاب سفینه البحار آمده است منقول از امام صادق (ع) است نه امام حسین! یکی از کنیه های امام صادق (ع) نیز ابی عبدالله است که نویسنده گمان کرده بود منظور امام حسین است و بعد شروع به داستان پردازی در مورد امام حسین و مردم ری کرده بود!

2- در زمان بنی امیه حکومت به شدت باورهای نژادپرستانه داشت و عجم را موالی می خواندند و آنها را از عرب پست تر می شمردند. مرحوم عباس قمی، در سفینه البحار صفحه 164 این حدیث و چند حدیث دیگر را در کنار هم برای بیان فضیلت های عجم و خدمات آنها به اسلام آورده است نه مذمت آنها! و اینطور می گوید: امام صادق (ع) گفته است: اگر قرآن بر عجم نازل می شد عرب به آن ایمان نمی آورد. (خداوند) قرآن را بر عرب نازل نمود و عجم به آن ایمان آوردند و این فضیلتی برای عجم باشد. در ادامه آن حدیث کذایی از امام صادق آمده است: ابو عبدالله فرمود: که ما از قریشیم و شیعه ما عرب است و دشمن ما عجم است بیان اینکه «عرب» در مدح همان کس باشد که از شیعیان ماست اگر چه از غیر عرب باشد و آنکس که در مذمت است همان دشمنان ما هستند حتی اگر عرب باشند. مرحوم قمی آن حدیث را با این مفهوم نقل کرده است. و اگر فرض کنیم که این حدیث صحیح است با این معنی و مفهوم نقل شده است که متاسفانه نویسنده هم حدیث را به صورت ناقص نقل کرده بود و هم ترجمه ای نادرست و تحریف شده از آن ارائه کرده بود.

در ادامه صفحه 164 کتاب سفینه البحار می خوانیم: زمانی که اسیران دربار فارس به مدینه وارد گردیدند عمر بن خطاب خواست که زنان آنان را به فروش رساند و مردان آنها را برده قرار دهد تا آنها افراد پیر و فرتوت و ضعیف را بر دوش خود قرار دهند و طواف کعبه دهند پس امیر مومنان علی (ع) فرمود که پیامبر دستور داده است گرامی دارید کریم قوم را اگر چه مخالف شما باشند و این قوم فارس حکیمان کریم هستند و با ما صلح پیشه کردند و رغبت در دین اسلام نمودند. پس آنها را آزاد می نماییم در راه خدا، این حق من و حق بنی هاشم است. و نیز منصور خلیفه عباسی قومی را از مردمان عجم برای قتل امام جعفر صادق خواست. اما آنها امام (ع) را اکرام نمودند و در مقابل او به رسم ادب به خاک افتادند. امام رضا (ع) فرموده است: خداوند متعال منت گذارد به این دین بر اولاد عجم و از برخی از نزدیکان پیامبر منت سلب نماید. علی (ع) فرموده است می بینم عجم را که در خیمه هایی که در مسجد کوفه برافراشته اند قرآن را به مردم همانگونه که نازل گردیده تعلیم می نمایند. در کتاب مستدرک السفینه البحار، جلد 7، صفحه 107 (تصویر اسکن شده اینجا) توضیحاتی در مورد سند این احادیث آورده شده است که علاقه مندان می توانند برای اطلاعات بیشتر به آن کتاب رجوع کنند.

منابع و مآخذ:

1- سوره نساء، آیه 1

2- سوره حجرات، آیه 13

3- پاینده، ابوالقاسم؛ نهج الفصاحه [مجموعه کلمات قصار حضرت محمد]، حدیث: 1044

4- همو، همان، حدیث: 578

5- همو، همان، حدیث: 467

6- همو، همان، حدیث: 250

7- همو، همان، حدیث: 562

8- اصول کافی، کتاب ایمان و کفر، باب تعصب، حدیث: 2545

9- همان، همان، همان، حدیث: 2544

10- همان، همان، باب فخر و کبر، حدیث: 2629

11- همان، همان، همان، حدیث: 2633

12- همان، همان، همان، حدیث: 2634

13- همان، همان، باب بیزاری جستن از نسب، حدیث: 2720

14- جلوه تاریخ در شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید، ج: 1، ص: 314

15- سوره توبه، آیه 9

16- ابن اثم کوفی؛ الفتوح، ترجمه محمد بن احمد مستوفی، ص:253

————————————

** اين مقاله در پاسخ به شايعه پراكني هايي نوشته شده است كه در چند ماه گذشته در سطح وسيعي بصورت ايميل پخش شد و وبلاگهاي معارض اسلام و نيز برخي تلويزيونهاي ماهواره لس آنجلسي با آب و تاب آنرا بعنوان يافته جديد !! تبليغ كردند . بديهي است آنچه اين تبليغات مسموم دنبال ميكنند نتايج آماري حاصل از آن است و در واقع ساده لوحي است اگر فرض شود اين گونه تردستي ها كار عده اي جوان بي تجربه معترض به حكومت باشد. بدون شك آنان كه در طراحي اين شايعات سرمايه گذاري ميكنند زمينه و موقعيت سياسي و اجتماعي جامعه و نيز پتانسيل پذيرش بدون تامل آنها را در نظر مي گيرند.

متاسفانه آدرس اينترنتي و لينكهاي نويسنده محترم و بي نام اين مقاله فعال نمي باشد.

Advertisements

18 پاسخ to “تهمتی زشت به امام حسين”

 1. يوسف Says:

  سلام ، من اميدوار بودم صفحه اسكن شده را ببينم اما ظاهرا لينك شما كار نميكند. بنظر من، آوردن احاديث از جاهاي ديكر و يا ذكر نيكيهاى ديكر شدت موضوع را نميكاهد. . . .

  ——
  سلام
  در انتهاي مقاله به مشكل لينكها اشاره كرده ام.
  ظاهرا شما موضوع را متوجه نشده ايد يا آن را كاملا مطالعه نفرموده ايد. مسئله اشاعه يك سري تهمت در خصوص ضديت امام حسين (ع) با ايرانيان!! بود كه مقاله به آن پرداخته است و نشان داده كه در اصل داستان چيز ديگري بوده و حتي از متني كه اشاره شده بطور زيركانه و با سانسور تهمتي عليه امام حسين درست كرده اند! بهرحال عده اي همت خودشان را براي تخريب ايمان مردم ايران قرار داده اند و آن را مانعي در جهت تحقق اهداف خود مي بينند. بحث تاريخي و يا عقيدتي را با جار و جنجال و شوي تلويزيوني انجام نميدهند. اگر استدلال و مستنداتي دارند بطور مبسوط ارايه كنند و در يك فضاي فرهنگي و آرام به بحث بگذارند. اين جار و جنجالها و هوچي بازيها همه نشان از نيات پليد عده اي سياست باز است كه براي رسيدن به قدرت از هر ابزاري استفاده ميكنند. البته بديهي است در جمهوري اسلامي عده اي سياست زده و قدرت طلب نيز بنام اسلام و تشيع زمينه ساز رشد اين شايعات بي اساس هستند.

  بخش دوم مطلب شما مربوط به موضوع اين پست نميشود (حذف شده) و در صورتي نوشته اي مرتبط با موضوع باشد ميتوانيد نظرتان را مطرح نموده و به بحث بگذاريد. توصيه ميكنم بجاي حدس و گمان ديدگاههاي مختلف را مطالعه بفرمائيد.

 2. انتظار Says:

  سلام آقای محترم
  پیش از هر چیز به خاطر نقد موشکافانه ، دقیق و علمی که بر این حدیث احتمالا جعلی آورده اید سپاسگزارم. بنده در بزرگواری و حرمت امام حسین (ع) و سایر ائمه تردیدی ندارم. می توان تصور کرد که ایشان همان قدری به بشریت خدمت کرده اند که ابن سینا، دکتر حسابی، مولانا، محمد تقی جعفری و افرادی از این دست. (امیدوارم شما نیز چنان که در نوشتارتان آمده است به کلام قران احترام بگذارید و فرد متعصبی نباشید).
  تصور من از شیوع حدیثی که شما جعلی خوانده اید این است که مردم از بی حرمتی هایی که طی سال های پس از انقلاب اعراب به ایران و ایرانی کرده اند، به ستوه آمده اند. شما تصور کنید که چقدر از سرمایه های این مملکت صرف جلب حمایت های مصلحی کشورهایی همچون سوریه، کشور کمونسیت برادر روسیه، کوبا، عربستان صعودی، و …. می شود. مگر همین چند سال پیش نبود که می گفتیم بریده باد دست فهد؟ در آن حادثه چه بر سر زنان و دختران این آب و خاک -که یقینا از با عفت ترینشان بوده اند- آوردند؟ در این مقابل آن حرکت وحشیانه عربهای عربستان سردمداران مملت ما چه کردند؟ برای فرار دخترانی که صرفا به دلیل فقر شدید مالی در کشورهای عربی همسایه تن فروشی می کنند – طوری که آن ها بیشرمانه به عنوان هدیه و پیش کش به دوستان دور و نزدیک خود دختر ایرانی هدیه می کنند – چه کرده اند؟
  چرا وقتی به قصد زیارت به سوریه می رویم باید زنهای عرب که جسته گریخته چند کلامی فارسی یاد گرفته اند، وقتی از کنار ایرانی ها می گذرند بگویند پیف پیف بوی ایرانی می آید؟
  برادر جان چه داری چشم زدست دوستان دور یا نزدیک؟ طبیعی است که این همه تحقیر از سوی اعراب وقتی مورد بی توجهی مسئولین قرار گیرد از جایی سر باز می کند. وقتی هر روز بر تعداد گرسنگان در مملکت افزوده می شود و مردم صف چندین کیلومتری هدایای به اصطلاح مردمی به کشور عراق، فلسطین و اخیرا غزه و غیره را می بینند، چرا نباید چنین شایعاتی در خصوص ائمه و دیگر بزرگان پراکنده شود.
  شاید بخواهید در این مورد به منطقی نبودن رفتار مردم اشاره کنید. بدیهی است که همه دست خالی خود و شکم گرسنه خود و کودکانشان را می بینند و اینکه منشاء این حکومت اسلامیست. چطور می توان انتظار منطقی بودن داشت؟
  گیرم که امروز توانستید با چنین بحث های منطقی عده ای معدود را متقاعد کنید که این حدیث جعلی است، ولی این اول راه است و یقین داشته باشید از این پس چنین شایعاتی با سرعتی بیشتر پراکنده خواهد شد. چون هم می تواند پایگاه حکومت را تخریب کند و هم طرفدار دارد.
  من کاملا اتفاقی سایت شما را پیدا کردم. راستش داشتم به دنبال مطالبی از دکتر شریعتی و تصاویر ایشان می گشتم که عنوان این صفحه نظرم را جلب کرد. در انتهای مطلبی که نوشته بودید متوجه شدم که نظرات مراجعین اول توسط شما خوانده می شود و مستقیما در صفحه درج نمی شود، به همین دلیل خیالم آسوده شد و هر چه می خواستم نوشتم.
  من نشانی پست الکترونیکی خود را گذاشتم. اگر مایل بودید پاسخی بدهید لطفا به همان نشانی بفرستید.
  با سپاس از وقتی که برای خواندن صرف کردید.

 3. انتظار Says:

  راستی دوست عزیز من هم نتوانستم آن صفحه اسکن شده ببینم.

 4. rrkh Says:

  سلام بر دوست گرامی و عزیز!
  گویا بهتر است که صفحه ی اسکن شده را یکبار دیگر آپلود کنید!
  چون من هم ندیدم!
  البته ، لطف می کنید!
  با تشکر

  ——-

  سلام،
  متاسفانه من هم دسترسي ندارم!

 5. rrkh Says:

  سلام
  http://www.farhangiran.com/content/view/115

  اتهاماتی اینچنین در اینجا گردآوری شده است!

 6. rrkh Says:

  این عکس نبود؟
  ———-
  عكس اول اين بود.
  اگر دومي را هم پيدا كردي خبر كن.
  با تشكر

 7. rrkh Says:

  هر جا اثری از اون صفحه باشه ، به همون وبلاگی لینک دادند که الآن اثری ازش نیست.
  اینحا هم بهش جواب دادند:
  http://www.pasokhgoo.ir/fa/node/5353
  http://www.almobin.ir/fa/content/view/87/1/
  http://www.porseman.org/showarticle.aspx?id=444
  قسمت عجیب و صد البته مسخره اینه که هنوز هم بعضی ها از این حدیث برای حمله استفاده می کنند.
  البته این کارشون بهترین مدرک برای ثابت کردن نوع شخصیتشونه. 😉

 8. سلام Says:

  سمیه در اسلام کیست وچه نفشی دارد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 9. r.rkh Says:

  راستی به وبلاگم یک پاسخ دیگه به این مسئله اضافه کردم 🙂
  بخش کتابها و مقالات

 10. هادی Says:

  سلام بر شما
  من این پست را در پیوند های روزانه ام قرار دادم.

 11. محمد رضا احمدی Says:

  درود بر شما .هر چه باشد به احترام عکس و اسم دکتر شریعتی قابل احترامید .اما هموطن گرامی .کامنتی با عنوان انتظار مطلب جالبی رو بهش اشاره کرده .واقعا چه دلیلی به گفتن این مثائل است به جز اینکه مردم وقتی نمی توانند با اعتراضات بدون خشونت حق خود را بگیرند با توجه به این که حکومت اسلام رابرای سرکوبی وعدم پاسخگوئی نسبت به ظلمی که به مردم میشود انتخاب کرده آنها هم به همین اسلام حمله میکنند تا اعتراض خود را اینطور نشان دهند .ضمنا من هر چه دقت کردم واقعا توضیح شما قانع نکرد بنده را در صورتی که به همین امید آمده بودم اینجا. اما نشد و منطقی نبود .
  یک مسئله دیگر اینکه مردم اکثرا در خود اسلام و دین به طور کل هر دینی مشکل پیدا کرده اند مطالعات بیشتر شده و مردم منطقی تر شده اند مخصوصا جوانان آن یک مقدار اعتقادی هم که باقی مانده ناشی از ترس است واگرنه واقعا به اطراف خود نگاه کنید ببینید چیزی از دین باقی مانده. که حال شما دنبال اثبات یک برگ از این درختی که اصلا در خود درخت هم شک وجود دارد .

  این کتاب 23 سال مرحوم دشتی است بخوانید انصافا با غقل به آن نگاه کنید نه با احساس و تعصب کور .
  نمی دانم چطور به شما بگویم که دوست داشتم دین و خدا و معنویات درست باشد و واقعی موقعی که آن احساس را داشتم چه احساس خوبی بود ودوران خوبی اما حیف که متوجه شدم عقلانی نبوده وبیشتر یک دوره گذار از معنویت بود حیف .البته شلیک از یک متری توسط پسر امام جمعه اسلامشهر به صورت ابراهیم عزت نژاد وهزاران ظلم دیگر که آن شخص در بالا گفت هم بی تاثیر نبود. یک نگاه به وحشیگریهای متولیان رسمی مذهب در چند سال گذشته در خفا و اکنون آشکارا بی اندازید .دین فاتحه اش خوانده شده کلا حسین وتقی ونقی پیشکش. من در فقر و بدبختی همین دین دارم زندگی میکنم و اکثر مردم ایران بیچاره همین دین شده اند .لعنت به …..

  —————-
  دوست عزيز مطالبي كه مطرح كرده ايد گسيخته و نامربوط است. . . آقاي دشتي هر نظري دارند براي خودشان محترم! امثال ايشان در گذشته و حال زياد بوده اند و اين حرفها منحصر به دشتي نمي شود! شما هم بهتر است روي عقايد و ايمان مردم اينچنين قضاوت نكنيد. . . حالا كه به شريعتي هم اظهار ارادت فرموده ايد توصيه مي كنم كتابهاي ايشان بخصوص مذهب عليه مذهب و اسلامشناسي مشهد را مطالعه بفرمائيد. اينكه دين رسمي و متوليان آن چه مي كنند چيز تازه اي نيست. از بدو پيدايش انسان دين متوليان دروغين زياد داشته و از آن سؤء استفاده شده است. اما آيا اگر هر وسيله اي توسط عده اي مورد سوء استفاده قرار گيرد مذموم و ناحق است؟ پس بهتر است يك مقدار فكر كنيد ببينيد چه چيزهايي در اطراف ما دائما مورد سوءاستفاده قرار مي گيرند! . . .

  • ناشناس Says:

   دوست عزیز و دوستان عزیز، من قبلا مطلب مفصلی در تایید گفته های آقای احمدی گذاشتم که با نگاه کاملا عقلانی دین و تاریخش رو توضیح دادم و نشون دادم که هیچ پایه و اساس عقلی، فلسفی و تاریخی برای پذیرفتن دین باقی نمونده، اما مدیر محترم این صفحه زحمت کشیدن و اون مطلب رو به همراه طالب زیاد دیگه ای که مخالف نظرات خودشون بود رو از این صفحه حذف کردن. حدس میزنم همین کامنت هم روی صفحه ظاهر نخواهد شد اما همین کارهاست که نشون میده دیندارها تا چه حد انسانهای بی ظرفیت و غیرمنطقی هستند و این البته نتیجه تعصب کورکورانه ای است که همان دین شان به آنها یاد داده و این هم عیب دیگری است بر معایب بیشمار دین.

 12. فریبرز Says:

  پیش نهاد میکتم فتح طبرستان به فرماندهی حسین و حسن و عبداله را در کتاب تاریخ طبری مطالعه کنید. البته اگر اهله مطالعه هستید؟
  عرب هرکه باشد به من دشمن است
  . . .
  ————
  اين شيوه عرب ستيزي چيزي جز نژادپرستي نيست. البته موضوع تازه اي نيست. عده اي هر از چندگاهي از جو مسموم استفاده مي كنند و بر طبل پوچ نژادپرستي مي كوبند. پان تركيسم، پان عربيسم و پان فارسيسم! دوران اين جهالتهاي زشت به سر آمده. . . عرب و فارس و كرد و ترك و چيني و غيره همه انسانند و از اين نظر هيچ ملتي برتر از ديگري نيست! همه مخلوق يك خدا هستند!

 13. ghazal Says:

  تحلیل جالبیست و این امرخیلی واضح است وقتی کسی در تعیین ملیتش دخالتی نداشته … /مردم آنقدر نابسامانی دراطرافشان دیده اندکه دیگر حتی به چشمان خودنیز اعتمادنمیکنند چه بماند شبکه های ماهواره ای که بارها مسخره بازیهایشان در قطع کردن مکالمه هایی که به مذاقشان خوش نیامده مشاهده شده !/ضمنآ بنظر من اگرچنانچه وابستگی غیرقابل انکار نوع بشر به مذهب نبود وبه گفته محمدرضااحمدی دیگردرجوانان اعتقادی باقی نمیماند شایدبازشناختن مومن از بقیه راحتتر بود ولی میبینیم باوجوداینکه بیشترمان دستورات دین را با توجه به ناسالم بودن فضای جامعه مان نادیده میگیریم ولی آنگاه که ببینیم کسی میخاهدبه دینمان تعرضی بکند جلوتراز همه خودمان را مدافع و جزئی از پیروان آن خزینه ی باارزش قران وامامان به حساب می آوریم /درمورد شریعتی وآثارپربارش هم بگویم من دوستان جوانی دارم که اهل سنت اند بااین وجودکتابهای این معلم گرانقدررا همواره مطالعه میکنند ضمنآ در ترکیه هم جوانان بسیاری را سخنان آتشین این روشنفکر به خود جذب کرده

 14. payam Says:

  ghoran khod amele tabeeze , che jensiati che nejadi , vaghti tane na mosalman najes be hesab miad dige che entezari dari az irani setizie arabha

  —–
  دوست عزيز اينها كه نوشتي ربطي به قرآن ندارد! ساخته عوام، برخي روحانيون و …است.
  كجاي قرآن تن نامسلمان را نجس گفته؟! لطفا آيه را بفرمائيد!
  توصيه مي كنم يك بار هم كه شده وقت بگذاريد قرآن را بخوانيد و فرق آن را با آنچه ديگران مي گويند متوجه خواهيد شد.

 15. رضا فاضلی Says:

  تو میترسی ولی من نمی ترسم و قران رو به فارسی می خونم. جواب سولاتت رو خردت خواهد داد اگر بخواهی

 16. یاسین Says:

  با سلام به شما دوست عزیز
  من روی نوشته ای که به دست همنوعان خودم نوشته شده است نظر نمیدهم ولی همیشه سعی دارم کاری را انجام دهم که به خودم و دیگران ضرر نرساند .
  وسلام .

 17. ناشناس Says:

  مطلب رو کامل خوندم حتی نظرات رو ولی خوب متاسفانه قانع کننده نبود نمیخوام بگم این مطلب درست هست یا نه چون مدتیه دارم تحقیق میکنم ولی تمام مطالبی که هست قانع کننده نیست خیلی سطحی نوشته شده متاسفم


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: