آیت‌الله توسلی چگونه جان سپرد؟

توسلي-1آیت الله توسلی . . . نامه ای از حضرت امام (ره) که در سال 1361 نوشته شده بود، قرائت کرد که بر اساس یکی از فراز های این نامه حضرت امام (ره) پیش بینی کرده بود بعد از ایشان گروهی مقدس نما ومتحجر و واپسگرا در قالب دفاع از امام ، فرزندان ، دوستان ، یاران و بیت ایشان را مورد توهین و برخورد قرار خواهند داد.

. . . مرحوم توسلی با بیان هر کدام از این جملات به شدت با بغض سخن می گفت و در مواردی اشک ریخت و با گریه ادامه سخن می داد و از شدت تأثر ، منقطع سخن می گفت.
. . . سخن دیگری از امام درباره متحجران و مقدس نماها و واپسگراها را بیان می کرد در زمانی که به کلمه» واپسگراها» رسید از روی صندلی به پایین افتاد.
به نظر من ، آیت الله توسلی ، فوت نکرد ، بلکه رحلتی شهادت گونه داشت .


به نظر من ، آیت الله توسلی ، فوت نکرد ، بلکه رحلتی شهادت گونه داشت .
محمد هاشمی ، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ، در خصوص چگونگی درگذشت آیت الله توسلی به سايت عصرایران گفت: . . . صبح امروز نیز، در حالی که آیت الله هاشمی رفسنجانی ،قصد اعلام شروع جلسه رسمی مجمع را داشت ، مرحوم توسلی دست خود را بلند کرد و گفت قصد بیان چند جمله ای را دارد .
محمد هاشمی افزود: آیت الله توسلی در مورد قضیه اخیر اسائه ادب و توهین به بیت حضرت امام (ره) و حاج سید حسن آقای خمینی مطالب خود را آغاز کرد و در این باره نامه ای از حضرت امام (ره) که در سال 1361 نوشته شده بود ، قرائت کرد که بر اساس یکی از فراز های این نامه حضرت امام (ره) پیش بینی کرده بود بعد از ایشان گروهی مقدس نما ومتحجر و واپسگرا در قالب دفاع از امام ، فرزندان ، دوستان ، یاران و بیت ایشان را مورد توهین و برخورد قرار خواهند داد و سپس گفت که سید حسن آقا مسوول موسسه تنظیم ونشر آثار امام است و اگر ایشان نتواند دیدگاه های امام را بیان کند چه کسی می تواند این کار را انجام دهد.
وی یادآور شد: مرحوم توسلی با بیان هر کدام از این جملات به شدت با بغض سخن می گفت و در مواردی اشک ریخت و با گریه ادامه سخن می داد و از شدت تأثر ، منقطع سخن می گفت .
هاشمی اضافه کرد : آیت الله توسلی با یادآوری این که در زمان امام نیز مقدس نماها می کوشیدند خود را مطرح کنند ، خاطره ای را از دوران حیان حضرت امام (ره) نقل کرد که بر اساس آن یک زن و دو مرد ، که ادعای ارتباط با امام زمان را داشتند ، از حضرت امام (ره) وقت ملاقات می خواستند و امام در رابطه با آنها سه سوال را مطرح کرد که اگر آنها به این سه سوال جواب دادند ایشان مفصل با آنها جلسه بگذارد که یکی از این سوال ها فلسفی بود که تعبیرش در ذهنم نیست و سوال دوم و سوم این بود که امام از این سه پرسید: «از امام زمان (عج) بپرسید من به چه چیزی علاقه دارم و شیء باارزشی راگم کرده ام ، آن چیست؟» که بعد از بازگشت این سه نفر و ارائه پاسخ ها ، امام فرمودند اینها شیادند و آنها را راه ندهید .
هاشمی اضافه کرد: آیت الله توسلی در ادامه در حالی که مطالبی را از قبل آماده کرده بود ، و با استناد به انها سخن می گفت ، مطلبی را از قول امام نقل کرد که بر اساس آن امام فرموده اند مبارزه و سختی ها برای پیروزی انقلاب ، فقط گلوله و سرنیزه نبود که اگر بود تحملش بسیار آسان تر بود بلکه زخم زبان ها و طعنه ها ، بسیار دردناک تر و جگر سوز تر از گلوله بود که آیت الله توسلی در بیان این سخنان باز هم به گریه افتاد و در حالی که بار دیگر ، سخن دیگری از امام درباره متحجران و مقدس نماها و واپسگراها را بیان می کرد در زمانی که به کلمه» واپسگراها» رسید از روی صندلی به پایین افتاد که بلافاصله دکتر ولایتی که در جلسه حاضر بود ، بر بالین وی حاضر شد و در همین زمان آمبولانس نیز به محل رسید و ایشان را به بیمارستان شهید شوریده منتقل کرد اما ساعتی بعد کسانی که همراه ایشان به بیمارستان رفته بودند خبر دادند که ایشان به لقاءلله پیوسته اند.

روايت ابطحي از حواشي رحلت
محمدعلي ابطحي هم نوشت: امروز صبح نمی‌دانم چرا با احساس بدی از خواب بیدار شدم. خبرنگاری از ایسنا زنگ زد که از آیت الله توسلی چه خبر؟ می‌گویند در جلسه مجمع تشخیص مصلحت فوت کرده است. داد زدم گفتم نه! خیلی با آقای توسلی دوست بودم. لطف ویژه‌ای داشت. بعد از شنیدن خبر به آقا مجید انصاری که عضو مجمع تشخیص مصلحت است زنگ زدم. از این خبر پرسیدم. گفت بله؛ من در بیمارستان هستم. با آقایان صدوقی و موسوی لاری با سرعت به بیمارستان رفتیم. حسین و خانم توسلی آن‌جا بودند. خیلی بیشتر از فوت اقوامم گریه کردم.
آقای مجید انصاری و بعضی دیگر از اعضای مجمع تشخیص در بیمارستان تعریف می‌کردند که امروز آقای توسلی به جلسه مجمع آمد؛ خیلی سرحال. سخنرانیش را خیلی بامتانت شروع کرد. مثل کسی که از رو مي‌خواند. از راهپیمائی بیست و دو بهمن و شهادت مغنیه در لبنان در ابتدا حرف زد و بعد راجع به بیت امام و اهانت‌هایی که می‌شود صحبتش را ادامه داده است. از امام نقل قول‌هایی را خوانده است که امام سفارش بیت و کسانی که به ایشان خدمت کرده‌اند را نموده است. مجید انصاری می‌گفت من داشتم از صحبت‌های آقای توسلی نت‌برداری می‌کردم. دیدم صدای آقای توسلی نمی‌آید. نگاه کردم دیدم روی صندلی کناری افتاده است. آقای ناطق نوری که به بیمارستان آمده‌بود می‌گفت دکتر ولایتی به سرعت ماساژ قلبی می‌داد ولی نبض تقریباً نمی‌زد.
آقایان هاشمی رفسنجانی، محمدی گلپایگانی، دکتر روحانی، ناطق نوری، به بیمارستان آمده بودند که به خانم توسلی تسلیت بگویند. هاشمی رفسنجانی نمی‌توانست جلو خودش را بگیرد و گریه می‌کرد. خانم توسلی در یک سال گذشته دو نوه خود و عروسش را هم از دست داده بود و این غم جدید بود. بعد از مدتی آقای خاتمی با همسرش آمد. او هم گریه می‌کرد. قرار تشییع را گذاشتند. حسن آقای خمینی از قم راه افتاده‌بود که بیاید. منتظر ماندیم. نزدیک ظهر رسید. وقتی حسن آقا آمد و فرزندان توسلی را در بغل گرفت قیامتی شد. همه به حسن آقا تسلیت گفتند. خود ایشان هم خطاب به خانم توسلی گفت من فرزند آقای توسلی هستم.
در این چند روزه دو جلسه طولانی در خدمت ایشان بودم. سه شب قبل آقای توسلی آمده بود منزل ما. دو نفر دیگر از دوستان هم آمده بودند. می‌گفت می‌خواهد روز شنبه در مجمع سخنرانی کند. با آقای هاشمی رفسنجانی هم صحبت کرده بود و وقت سخنرانی گرفته بود. متن‌هایی از سخنان امام را آماده کرده بود و خیلی از سخنانی که در اهانت به حسن آقا مطرح شده بود، حرص می‌خورد. همه ما توصیه می‌کردیم که حرفهایش را در مجمع جوری مطرح کند که احساساتی نشود. بحث انتخابات خبرگان هم شد. کاندیدای تهران بود و از این‌که اتفاقاتی در انتخابات بیفتد که به نفع رقبایش کاری کنند، نگران بود. حسین فرزند خوبش همان روز پیش من آمده بود که حاج آقا را منصرف کنید. گفتیم حالا چه عجله‌ای در استعفا؟! خودش می‌دانست که در انتخابات سمبل اصلاح طلبان خواهد شد. نمی‌دانم چه بحثی پیش آمد که دست زد به قلبش و گفت خیلی اسرار آدم‌های گوناگون کشور در این سینه است. حیف که همه آن اسرار را با خودش به قبر می‌برد. واقعاً هم بزرگ‌ترین پشتوانه فقهی و علمی و دینی جریان اصلاح طلبی بود و خودش خیلی اصرار داشت که به هر شکل که می‌تواند به این جریان سیاسی کمک کند. دلیل اصلی همراهاش با آقای خاتمی در همه سفرهای داخلی، چه در ایام ریاست جمهوری آقای خاتمی و چه بعد از ریاست جمهوری همین بود. وقتی همیشه در کنار امام خمینی دیده می‌شد، می‌خواست اعلام کند بعد از امام خمینی آقای خاتمی را همراهی می‌کند تا این راه پویا و زنده بماند.
پریشب هم رفته بودم دیدن حاج حسن آقا؛ در دفتر امام. آقای توسلی هم بود. خیلی بانشاط بود و پر از لطافت. حاج حسن آقا می‌گفت من به خواب اعتقاد ندارم ولی دو بار پشت سر هم به فاصله چند شب، قبل از جریانات اخیر امام را در خواب دیده است که امام با ناراحتی به حسن آقا می‌گفته‌اند من را دارند از خانه‌ام بیرون می‌کنند؛ چرا کاری نمی‌کنید.
در جلسه مجمع تشخیص مصلحت امروز هم ایشان داشته همین خواب را تعریف می‌کرده است که منقلب شده و می‌خواسته گریه کند و جلو خودش را گرفته است. فردا ساعت ۹ صبح جنازه آیت الله توسلی که نماد یک عمر دفاع از اندیشه مترقی امام خمینی بود از حسینیه جماران تشییع می‌شود و در حرم امام خمینی، در کنار مرادش آرام می گیرد.

منبع خبر تابناك

Advertisements
نوشته شده در انتخابات, اجتماعي. 1 Comment »

یک پاسخ to “آیت‌الله توسلی چگونه جان سپرد؟”

 1. محسن Says:

  من راجع به شخص آقای توسلی اطلاعات زیادی ندارم. ولی همینقدر می دانم که او خمینی را با پیشوند «امام» صدا می زد و خانواده اش را با لقب «اهل بیت» و هر گونه مخالفتی با این دو به منزله توهین به «اسلام» محسوب می شد.

  اساسا نه آقای خمینی «امام» بود و نه خانواده اش «اهل بیت» محسوب می شود. تازه اگر هم امام باشد تبدیل به «ابر انسان» نمی شود. الان سی سال است که اینها را مقدس کرده اند و البته همین تلاش برای تقدس نمایی بوده که وجهه همه اینها را و پایگاه اجتماعیشان را تخریب کرده است. من از سایت «نوسازی» نه حمایت می کنم نه با آن مخالفم چون اطلاع کاملی نسبت به آن ندارم ولی باخبر شدم که این وبسایت را به علت توهین به «نوه امام» بسته اند و این مغایر عدالت است.

  روزنامه ها و مجلات باید حق داشته باشند نظرات خود را بیان کنند. چه این نظرات به عقیده بعضی ها توهین بیاید یا نیاید. من از حق آن روزنامه های دانمارکی در چاپ کاریکاتور محمد، از حق آن فیمساز هلندی در ساخت فیلمی علیه اسلام، و … دفاع می کنم و در عین حال از حق شریعتی گرفته تا مصباح یزدی برای بیان عقاید شخصیشان نیز همینطور.

  فرهنگ احترام به اندیشه دیگران و عدم تقدس سازی به نظر نمیایید به این زودی ها در جامعه گوسفندی ایران جا بیفتد. مردم عاشق این هستند که خود را حق جلوه بدهند و همیشه یک نفر را و یا یک چیز را مظهر حق معرفی کنند و مخالفان را از زیر آن تیغ عبور دهند.

  مهاجر: سلام موضوع انتقاد از نوه امام و يا مقدس ساختن خميني نيست مسئله اين است كه اتفاقا يك سري با استفاده از همين مقدس نمايي ها به جان اصولي افتاده اند كه در نهايت به اضمحلال كامل انقلاب خواهد انجاميد هدف اين گروه برچيدن واژه جمهوري و جا انداختن حكومت است براي اينكار هم از اسم خود خميني استفاده ميكنند. آقاي حسن خميني صرفا در مخالفت با اين روند مطالبي گفته بود كه آقايان تاب تحملشان را از دست دادند. روند حركت سراشيبي انقلاب را ميتوان در تغييرات و سختگيريها و محدود ساختن پي در پي آزاديها و حق راي از يك انتخابات به انتخابات بعدي مشاهده نمود.


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: